Інвестиції XXI століття

    Аграрне виробництво сьогодні є однією з провідних експортно-орієнтованих галузей, яка забезпечує стабільність гривні, та продовольчу безпеку країни.
    За останні роки кількість інвестицій у садівництво відчутно зросла. Зростаюча популярність цієї галузі не залишає байдужими людей, які до цього і не займалися вирощуванням плодово-ягідної продукції.
    Адже вітчизняний ринок ще і на половину не наповнений яблуками, а груші і продукція ягідників займають лише п'яту частину від потреби.
    Вигідне розташування України дозволяє експортувати свою продукцію як до Росії, так і в країни західної Європи. Іноземні компанії, які вже давно працюють в Україні, на повну потужність використовують ці можливості, і не дивно - адже витрати на виробництво в Україні - в декілька разів нижчі, ніж у Європі. А інвестиційний клімат, створений для них в Україні -відсутність ввізного мита на основні засоби виробництва, дешеві довгострокові кредити від європейських банків — дають їм можливість швидко налагодити роботу крупно-товарного виробництва і успішно розвиватися.
    На протязі багатьох років садівництво України базувалося на застарілих технологіях. Сьогодні розроблені передові методи, завдяки яким вже через 2-3 роки після закладання саду гарантовано отримання урожаю на рівні 20-40 тонн високоякісних яблук і груш з одного гектара.
    «Якщо з двох гектарів можна зібрати 100 тонн яблук і швидко повернути витрачені на закладання саду кошти, то навіщо це робити на 10 гектарах з середньою урожайністю 10 тонн і більшими затратами» (А. Хайде). Цей вислів голландського фахівця можна вважати формулою інтенсивного садівництва. Саме голландську модель беруть за приклад садоводи всього світу. Підтвердження її ефективності більш ніж очевидне - країна впродовж сімидесяти років була лідером по виробництву яблук у світі.
    Досвід Нідерландів запозичили садоводи Польщі і дуже швидко за об'ємами виробництва плодів вийшли на лідируючі позиції у Європі. Польські садоводи - а це переважно сімейні господарства - швидко переконались, що маючи сад 5-ти і більше гектарів і холодильник з регульованим газовим середовищем об'ємом 150-200 тонн, можна витримати будь-яку конкуренцію і не переживати за своє майбутнє.
    Висока продуктивність плодових насаджень забезпечується використанням якісного садивного матеріалу, оптимальним загущенням карликових дерев (3-4 тисячі на гектар), краплинним зрошенням. За умови випадання протягом року 850 мм опадів, у Голландії немає жодного саду без поливу. Таке загущення дерев у саду спонукало садівників до пошуку... Нові типи крон з'явились не в науково-дослідних установах, а були запропоновані садоводами-практиками. Найбільше поширення отримали крони типу «струнке веретено» і «французька вісь». Суть способу формування стрункого веретена полягає в тому, щоб придати дереву виражений вертикальний напрям росту, при цьому обмежуючи бічне галуження. Стислість крони дозволяє розмістити рослини на віддалі одного метру одне від іншого і добитися гарного освітлення.
    Французька вісь за ефективністю мало поступається стрункому веретену, потребуючи значно менших затрат на фомуванння і обрізку. Формування проходить практично без застосування сікатора, шляхом відгинання гілок донизу, що послаблює ріст дерева і спричиняє раннє плодоношення, адже вся енергія спрямована на ріст плодів і утворення нових генеративних бруньок - майбутнього урожаю. Обмеження вегетативного приросту дерев досягається за рахунок перенесення строків обрізки на літній період — другу половину липня. Застосовуючи в садах французьку вісь, садоводи добиваються максимального загущення дерев на одному гектарі (5700 дерев на 1 га), отримуючи при цьому максимальний урожай з одиниці площі, зменшуючи навантаження дерев урожаєм, що дозволяє збільшити продуктивний вік саду. Такі сади є звичайним явищем, і не за кордоном, а у нас - на Вінничині, де з 2000 року працюють цікаві інвестиційні проекти (СП «Лука» і 600 гектарний яблуневий сад «Агро Еталон»). Поряд є надсу-часне переробне підприємство по виробництву плодово-ягідних концентратів, з яких у Європі виготовляють соки, продукти дитячого харчування, йогурти, тощо. Українські грунтово-кліматичні умови є ідеальними для вирощування сертифікованої органічної продукції. 
    Отримання високих і сталих урожаїв плодових насаджень залежить від умілого і своєчасного застосування засобів захисту проти широкого спектру шкідників і хвороб рослин, втрати від яких відчутно великі. Комахи по шкодочинності, величезній кількості і широкому розповсюдженню займають перше місце серед шкідливих видів плодових культур.
    Хвороби рослин також завдають значних збитків садівництву. Вони проявляються у порушенні нормальних фізіологічних процесів (диханні, асиміляції, випаровуванні води) і приводять до уповільнення росту, частковому або повному відмиранню тканин, зниженню врожайності, а нерідко і до загибелі всієї рослини.
Садівництво є галуззю, де використання пестицидів має особливо інтенсивний характер, а негативні явища пов'язані з їх використанням, такі як розвиток резистентності до пестицидів, порушення агроценозу садів, забруднення навколишнього середовища та збільшення залишків пестицидів у плодах, проявляється у найбільш гострій формі.
    Сьогодні, коли далеко не всі виробники плодоовочевої продукції працюють на користь споживачів, питання здорової та безпечної їжі постало дуже гостро. Плоди та ягоди - не просто продукт харчування а один із основних джерел вітамінів та інших необхідних людині біологічно активних речовин, що відіграють важливу роль у профілактиці багатьох захворювань.
    Позитивним прикладом є відділи екологічної продукції в деяких столичних торгових центрах України. А в підмосковних Митіщах відкрився перший в СНД екобазар, де продають продукцію фермерських господарств з усього світу. На митіщинський ринок приїзджають москвичі і жителі Підмосков'я, яким небайдуже своє здоров'я. Було б добре, якби на ринку «Столичний» був відкритий павільйон екологічних продуктів, а господарства, які їх виробляють — мали можливість централізованої реалізації такої вкрай необхідної продукції.

Автор статті Лановенко Микола Васильович, ТМ "ЕКОГАРДЕН"

 

Більше статей ви можете знайти в пресс-центрі

 

 

Поделись с друзьями: 
садоводство и огород

Добавить комментарий

Статьи по теме: Плодовый сад

Плодовый сад, Плодовые деревья
суббота, 13 мая, 2017 - 16:51
Плодовый сад, Плодовые деревья
суббота, 13 мая, 2017 - 16:51
Плодовый сад, Плодовые деревья
вторник, 1 марта, 2016 - 23:32
Плодовый сад, Ягодные культуры
вторник, 1 марта, 2016 - 23:27