Добавить комментарий

Овочеві культури – цікаві факти: диня, кавун, суниця

Диня
Диня є корисним і незвичайним продуктом. У багатьох словниках різних країн до недавніх часів для її назви не було навіть окремого слова. І кавун, і диню позначали просто одним словом – «харбуз». Проте в кра'їнах, де вже давно знають про диню, її називають «плід раю», який таємним чином в наш світ доставив один з ангелів, і за це ангела потім вигнали з раю. Плоди у дині бувають дуже різноманітної форми - довгасті, витягнуті, круглі або сегмемтовані. Часто виникає питання: диня - це фрукт чи овоч?

Диня це псевдо-ягода з роду огірків із сімейства гарбузових. Як правило, диню вживають свіжою, але вона відмінно зберігаеться до наступних врожаїв, і також може достигати після того як її зірвуть. Диня була обов'язковим засобом для відновлення виснажених хворих, так як містить у собі безліч легко засвоюваних вітамінів, цукрів і вуглеводів. У м'якоті і насінні дині близько 30 % жирних олій. Також в дині міститься безліч каротину, аскорбінової і фоліевої кислот. Завдяки багатому вмісту клітковини, диня покращує травлення. Чималий вміст заліза сприятливо впливае на організм nри лікуванні атеросклерозу і анемії.
Кавун
Історія кавуна сягає давніх часів. Батьківщиною кавуна є Південна Африка, де він до цих пір зустрічається у дикому вигляді. У Стародавньому Єгипті люди знали i обробляли цю культуру. Кавун часто поміщали в усипальниці фараонів, як джерело їжi в їx загробному їснуванні. Відомий мандрівник Давид Левінгстон — перший з европейців, який познайомився з кавуном. Він промандрував по Африці 50 тисяч кілометрів i зробив такий запис у своему щоденнику: «Bci звірі, вiд слона i до миші, знають і цінують цей дар природи — смугасті плоди, наповнені водою». Високо цінували кавун китайці. У них навіть було свято — день кавуна. У Західну Європу кавуни були завезені в епоху хрестових походів, а в Україні з'явилися лише в ХVI столітті, але до ХIХ століття це були рідкісні ласощі. Кавун належить до сімейства гарбузових i вважається найбільшою ягодою в світі. 3а формою є кулястим, овальним або довгим. Шкірка біло-зеленувата або темно-зелена, нерідко з мармуровим малюнком. Кора плоду має товщину від 0,5 до 2 см. М'якоть різна за консистенцією, карміново-червона, рожева, рідше біла або жовта, солодка на смак. 3авдяки гарному смаку, ніжному й соковитому м'якушу кавуни цінуються як десерт. Як i всі фрукти, кавун перетравлюється не в шлунку, а в кишечнику. Кавун - один з лідерів за вмістом лікопену - дуже сильного антиоксиданту. Сік i м'якоть дуже ефективний сечогінний i жовчогінний засіб. М'якоть містить ніжні харчові волокна, якг знижують рівень холестерину в організмі. Сік кавуна відмінно очищає печінку i нирки вiд шлаків, з нього можно зробити маску, яка покращуе колір шкіри, освіжає її. Для загального очищення організму за відсутності протипоказань застосовується так зване «кавунове голодування», коли протягом 3-4 днів в їжу вживаються тільки кавуни i чорний хліб.
Суниця
У старовинному травнику було написано «Вода з ягід суничних серце зміцнює, i силу дає, i камінь всередині нищить». Давні мудреці запевняли: у домі, де їдять суницю, лікар не потрібен. Свіжі ягоди мають неповторний аромат, прекрасно діють на організм людини, причому у сиропах та повидлах з суниць зберггаються всі поживні речовини та аромат, властивий свіжим плодам. Ягоди суниці швидко засвоюються організмом, покращують обмін речовин. Вражає їх багатий хімічний склад, причому це стосується всіх частин рослини. Наявність у плодах сполук кальцію i фосфору підвищуе працездатність i витривалість організму. Суниці стимулюють травлення i кровообіг. Особливо цінні ці ягоди наявністю в них фолієвої кислоти, тут її більше, ніж у винограді й малині. Вітаміни групи В додають енергійності та сприяють схудненню. Де б не вирощувалась суниця - на півдні чи в північних районах України, вона скрізь зберігає високу С - вітамінність ягід, займаючи за цим показникам друге місце після чорної смородини. 
Тому не втрачайте нагоди влітку поласувати цією корисною ягодою!

Поделись с друзьями: